Te dwa dokumenty zostały przyjęte przez Komisję Europejską w 2005 roku. Zawierają zalecenia określające rolę, zakres obowiązków i prawa naukowców, a także ich pracodawców i podmiotów finansujących badania, działających w sektorze publicznym i prywatnym w krajach członkowskich Unii Europejskiej.
- Europejska Karta Naukowca (European Charter for Researchers) – opisuje prawa i obowiązki, jakim podlegają zarówno naukowcy, jak i instytucje ich zatrudniające oraz organizacje zapewniające finansowanie badań naukowych;
- Kodeks Postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych (Code of Conduct for the Recruitment of Researchers) – opisuje zasady rekrutacji naukowców, których instytucje-pracodawcy powinny przestrzegać, zapewniając równe traktowanie pracownikom naukowym zatrudnianym w Europie. Wdrażaniu tych zasad służy polityka otwartych i przejrzystych procesów rekrutacji (Open, Transparent and Merit-based Recruitment Policy – OTM-R), polegająca m.in. na: zapewnieniu pełnej i przejrzystej informacji o całym procesie rekrutacji i selekcji, publikowaniu ogłoszeń o pracę wraz z informacją o wymaganych kompetencjach, obowiązkach, możliwościach rozwoju zawodowego, a także zapewnieniu, że wymagany poziom kwalifikacji i kompetencji jest zgodny z potrzebami danego stanowiska, a nie stanowi bariery do aplikowania.
Wdrożenie zasad Karty i Kodeksu odbywa się na zasadzie dobrowolności, tzn. instytucje, które chcą wprowadzić u siebie zasady tych dokumentów, mogą w każdej chwili przystąpić do tego procesu i starać się o uzyskanie europejskiego wyróżnienia HR Excellence in Research.